Старшина запорозького козацтва, науковці, військові та представники влади провели національно-патріотичні заходи на честь гетьмана Петра Сагайдачного

Рішучі зміни в суспільно-політичному житті України, Революція Гідності, боротьба за незалежність, фактична боротьба за волю та право обирати свій шлях розвитку знову поставили перед українською громадою питання філософського, цивілізаційного рівня. Різні політичні партії та активісти пропонують своє бачення, інколи, протилежних напрямів. Йдуть дискусії в Верховній Раді, на різних щаблях влади, народжуються ідеї, приймаються рішення, але виходить не все так як всі бажали на початку 2014 року. Одною з головних причин, на жаль, маємо незнання історичних фактів про своє минуле, відсутність проведення паралелей та глибокого аналізу стану справ та ситуацій, що повторюються століттями. Керманичам держави та пересічним громадянам необхідно уважно та ретельно знайомитися з трудами М. Грушевського, Я. Новицького, О.Субтельного Д.Яворницького,авторів наукових праць новітньої історіі нашої країни. Це дасть змогу приймати правильні рішення як в оборонній так і в правовій площині. Сьогодні всі відповідальні за майбутнє держави та своїх нащадків. Враховуючи той факт, що з періоду Київської Руси, Литовсько-руської держави, Речі Посполитої, Гетьманщини, УНР, різних періодів у складі імперій з різними назвами українці вимушені були століттями воювати, захищати себе від рабства, неволі, знищення. Знаходження між сильними сусідами,війни за волю стали для наших пращурів постійним важким іспитом на силу волі до перемоги, жорстоким екзаменом, оцінкою, якому було життя особисте та майбутнє нації.
Важко переоцінити колосальне значення козацького руху, що століттями врятовував народ від геноциду та етнічної ліквідації. Ми, як ніяка інша нація маємо величезний скарб під назвою — славетний досвід прадідів героїв-козаків. В свій час імператор Візантії Костянтин Багрянородний написав книгу » Про управління імперією» де давав поради та оцінки, з точки зору тодішнього рівня геополітичних знаннь своїм нащадкам та правонаступникам, яскраво, на прикладах, показуючи чим тий чи інший народ або держава небезпечні та навпаки корисні візантійцям. Відмічаючи наших пращурів, ще тоді, підкреслюю, більше тисячі років тому,
поважно говорив про бойові здібності, рішучість, звитягу, блискучу тактику та вишкіл кінноти та піхотинців, легкоозброєних воїнів, що нічого не бояться, перемагають завдяки військовим хитрощам, не допускаючи на свою теріторію ворога. Нашу землю не змогли захопити такі талановиті діячі як Дарій, Олександр Македонський, римські імператори ( Адріан та інші ), перелік можна продовжувати й далі, але і цього вистачить, щоб зрозуміти просту річ — козацька звитяга була народжена не на пустому місці, а перемоги це наслідок столітніх своєрідних змагань, де українці здобували гарну генетичну пам»ять та козацьку силу духу,що передавалася від батька до синів. Тому тематика наукових досліджень діяльності отаманів Запорозької Січі, полководців, гетьманів козацької Держави повинна ретельно вивчатися, а в суспільстві проводитися заходи виховного та культурно-історичного характеру.
Вже традицію, в Запоріжжі, стали круглі столи, конференції, екскурсії та урочисті збори на честь великих постатей, справжніх лицарів степу, керівників козацького руху різних часів. Сьогодні в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї були проведені конференція та екскурсія по експозиції на честь Петра Кононовича Конашевича ( Сагайдачного ), видатної людини, незвичайних здібностей, сміливості та таланту.
Достаменно невідомий його день народження, та рік народження. Називають 1577 рік або 1572. Та хоча він народився в с. Кульчиці, колишнє Самборське староство, Руського воєводства Речі Посполитої в багатьох місціях країни його пам»ть шанують в різний час. Враховуючи фактичний матеріал, що мають науковці ми теж долучилися до проведення національно — патріотичних акцій на честь гетьмана та його перемог. За внесеною мною пропозицією та згідно прийнятого рішення Координаційною радою з питань козацтва при Запорізькій ОДА в першій декаді серпня в козацьких організаціях Запоріжжя вшановують пам»ять Петра Кононовича.
На конференції з цікавими матеріалами та пропозиціями виступили представники козацької старшини — отаман ГО «Запорозьке військо низове «Запорозька Січ» Костянтин Рижов, голова Ради отаманів МГО » Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ», батько учасника АТО, ветеран МВС, Володимир Лютий, директор ГО » Запорізький обласний центр сприяння євроатлантичній інтеграції» військовий капелан, учасник оборони країни, отець Володимир, науковець Запорізького інституту післядипломної освіти Наталія Богомолова, талановита людина, автор герба Запорізької області Віталій Пилипенко, керівник підрозділу департаменту освіти та науки Запорізької ОДА Лариса Чурікова, заступник голови Олександрівської районної адміністрації Запорізької міської ради Наталія Бухтіярова, доктор історичних наук, професор, багаторічний директор обласного краєзнавчого музею Георгій Шаповалов, працівники Запорізької державної інженерної академії, та Запорізького навчального закладу «Козацький ліцей». Військовослужбовці 55-ї артбригади уважно слухали, та цікавилися, задавали питання у неформальному спілкуванні, коли читали та розглядали книгу «Запорозьке козацтво» з ілюстраціями, фотографіями, та малюнками на теми життя запорозького козацтва, культури , мистецтва, зброї, церковних християнських храмів, та книг.
В доповіді мною були розглянуті блискавичні дії запорозького козацького флота в тривалий період керування Петром Сагайдачним. Перемоги під Варною влітку 1606 року ( віртуозна десантна операція, знищеня всіх берегових укріплень, кораблів Блискавичної Порти, що знаходилися на рейді, визволення кількох тисяч полонених співвітчизників та багаточисельні трофеї ), 1607-й та 1608-й роки, походи на Перекоп та Очаків,1608 та 1609 роки напади на Кілію, Білгород,ізмаїл, а в 1612 року рейди на Гьозлів, Бабадаг, Варну, та Месембрій. В наступні роки походи на «чайках» до Синопу, Трапезунду, та самого Константинополю. Жодної поразки, значні трофеї, міцний заслон ворогу, відносно мирне життя на своїй рідній землі, розробка особливої тактики,стратегії ( про це свідчить вектор військово-політичного напряму на довгі, на той час роки — все це Петро Сагайдачний, його талант, досвід, дуже глибокі знання у дипломатичних та військових справах, висококласна освіта. Не буде помилкою, якщо порівняти Сагайдачного з адміралами Нельсоном, Ушаковим, про яких сняті десятки документальних та художніх фільмів. На жаль, в ютубі про Сагайдачного мають місце два чи три сюжети, може, ненабагато більше.
Окреме питання, це організація експедицій. Швидкість зборів ( сорок, шістдесят чи двісті човнів ), забезпечення провіантом, зброєю, яку теж було треба підготувати та вчасно доставляти до місця зборів, підготовка козацької старшини до бою, як командирів молодшого та середнього рівня, організація навчального процесу, сувора дисціпліна та вишкіл, високопрофесійні дії у складі бойової групи, будь то наступ, штурм чи диверсійна операція — ось неповний перелік питань. якими опікувався тогочасний отаман.
А Сагайдачний це робив феноменально, тривалий час, не тільки на морі, а й на суші. Треба пам»ятати та вивчати тактику артилерійського бою, дії козацької стрілецької піхоти, створення системи захисту від бомбардування ядрами та оборони завдяки земляним спорудам, накшталт довготривалим вогневим земляним укріпленням та багато іншого. Також в ході війни з Московією Сагайдачний за дуже стислий період взяв штурмом чи недовготривалою облогою багато міст, зробивши нестандартний хід — рейд через напрям де його не чекали. Спірні політичні рішення, складне положення між польськими керманичами та мабуть особисте рішення не дали можливості взяти Кремль, але є фактом оточення Москви, взяття її в облогу, завдяки майстерності армії Сагайдачного. Безперечно, всіма своїми діями далекоглядний молодий за тими стандартами керівник такого рівня діяв в інтересах українського народу, використовуючи весь можливий інструментарій як союзниками так і з супротивником. Він заклавфундамент майбутньої гетьманської держави зробивши багато для створення апарату управліня, навчання та отриання досвіду козацької старшини керування структурами соціальної організаціїї, в переговорному процесі за права своїх співвітчизників з королем та польською шляхтою.
Розглядаючи політичну діяльність Петра Сагайдачного треба сказати добрі слова відносно його послідовних, рішучих та швидких для тої пори дій відносно вирішення з Патріархом Єрусалимським Феофаном Третім питання відновлення Київської православної мітрополії, що була ліквідована після Брестської церковної унії 1569 року. Таким чином була відновлена церковна ієрархія, з»являються, написані Мітрополітом Борецьким важливі релігійні документи — » Протестація та благочестива юстифікація » та » Полинодія «.
Конференнція прийняла мою пропоцицію про надання назви вулиці або проспекту Сагайдачного, також було запропоновано створити пам»ятний знак в місті Запоріжжі на честь героїчної діяльності великого гетьмана. позитивно була відмічена робота обласного краєзнавчого музею та Національного заповідника «Хортиця», кервництво цих установ та деякі працівники давно знаходяться в лавах запорозького козацького патріотичного руху опору та активно працюють в Координаційній раді з питань козацтва при Запорізкій ОДА.
Також прийнята пропозиція про вивчення в учбових закладах діяльності окремих, самих видатних та значних в історіїї держави отаманів та гетьманів — Дмитра Вишневецького, Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського, івана Сірка, Івана Мазепи, Пилипа Орлика, Костя Гордієнка та інших.
Проведена екскурсія по залах музею, виїзд до острова Хортиці де були в різні часи розташовані оборонні споруди козаків та представлені книги Першої Національної громадської козацької історичної бібліотеки ім. Дмитра Вишневецького ще раз підкреслили великий подвиг пращурів, повторення в дещо іншому вигляді історії, необхідність наявності сильної армії, талановитих та відданих ідеї незалежності країни керівників та необхідності продовження курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Нами були передані також матеріали щодо необхідної та об»єктивної інформаціїї НАТО до військових 55-ї артбригади.
Історія багато чому навчає, треба любити та шанувати знання про минуле, а саме головне ретельно вивчати, щоб як Сагайдачний всюду перемагати!

З повагою,
Голова запорозького козацького патріотичного
руху опору, член НСЖУ, військовий історик,
голова КРК ЗОДА Дмитро Сухінін ( Гора )
11.08.2017року.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий

*

NAPA, Calif. (AP) Marshawn Lynch isn't shedding anymore light on his decision to sit during the national anthem before the Oakland Raiders' first exhibition game.Lynch declined to comment on why he chose to sit down Saturday night while the rest of his teammates stood during the anthem before a game in Arizona against the Cardinals.That left his teammates to answer for him on Tuesday after the team returned for its first practice since that game."I'm proud of him," tight end Jared Cook said. "I think it's awesome. Everybody has points of discussion after what Charles Woodson Jerseys happened in Charlottesville just the night before. I think it's important for men in our position to step up and speak on unnecessary situations we find ourselves in as minorities in this country. That's why I'm proud of him."Cook said he hadn't talked to Lynch about his stance and didn't know what specifically he was protesting. Other players who have declined to stand for the anthem have been much more open about their reasons, starting with former San Francisco quarterback Colin Kaepernick, whose protest last year over police brutality and racial oppression made it a major issue in the NFL."We didn't talk to Latavius Murray Jerseys him," Cook said. "I don't know his intentions. I don't know what he wanted to do by it. But I know that guys like Colin Kaepernick have become my favorite football players for doing it."Kaepernick is not on a team this season but the issue remains with Seattle Seahawks defensive lineman Michael Bennett and Lynch both sitting for the anthem last weekend.Bennett has been vocal about Khalil Mack Jerseys his reasons why, citing social injustice. He said his decision was solidified by the violence last weekend surrounding a white supremacist rally in Charlottesville, Virginia, that included the death of a young woman who was struck by a car deliberately driven into a group of counter-protesters.Cook said he has considered an anthem protest in the past and does not rule out doing one this season."As far as the future goes, I don't know. Bruce Irvin Jerseys I don't know," he said. "I know I feel uneasy about the situation going on in this country and have been for Derek Carr Jerseys a while."Raiders coach Jack Del Rio said last season that players should protest on their own time instead of when they are representing the organization.