Архивы за месяц Червень, 2015

Про окремі історичні аспекти герботворення

gerb
З періоду античності в містах, що мали змогу та право чеканити власну монету, видавати закони, існувала традиція карбування на грошових одиницях власної емблеми. Наприклад, в Афінах це була сова, в Коринфі – Пегас, в Єгипті – черепаха, Пантикапеї – голова лева, пізніше грифона. Іноді зустрічалися зображення місцевих пам’яток, так званих «чудес» – на о. Родос – колос, на монетах Сердики – храм, в Олександрії – Фароський маяк. Костянтин в Константинополі затвердив двоголового орла. Орел, до речі, був символом Персії, а на шоломі Олександра Македонського був зображений гіпокамп (морський коник).

Безумовно, ці зображення були вже в ті часи вкрай необхідні і використовувалися в дуже практичних цілях – на печатках для затвердження угод, та інших документів.

Йшов час і виникали нові причини повернутися до старої теми. Де мабуть і бажання відокремити свою власність, підкреслити значимість роду, в бою чи на лицарському турнірі того чи іншого князя чи короля.

Багато дослідників вважають, що геральдичні знаки з’явилися після Хрестових походів. Її прихильники у приклад наводять знак з монети Планта Генета чи особистий герб Річарда Левове серце (1157 – 1199 рр.). З розвитком середньовічної промисловості, цехової організації виробництва, виникла необхідність мати свої герби вільним містам, гільдіям різного типу тощо.

Навчальні закладі теж претендували на свою індивідуальність, хотіли підкреслити значення й давнину. Наприклад Ітонський коледж у 1449 році отримав герб (три білі лілеї) від свого фундатора короля Генріха VІ (1421 – 1471 рр.).

Фундаментом гербів міст середньовічної Європи стали правові норми, вимоги господарської діяльності, розвиток самобутності краю і, безумовно, бажання жителів, які мали необхідні фінанси для підкреслення своєї особливості.

 

Серйозну роль мали в цьому процесі вільні міста та Магдебурзьке право. Система Магдебурзького права, що склалася в ХІІІ ст., була в ті далекі часи майже революційна і дозволила на достатньо демократичних засадах самими мешканцями вирішувати питання торгово-економічної, майнової, податкової, земельної політики. З’явилися статути міст, як особлива система регулювання громадсько-політичного життя.

Десятки міст на території сучасної України (в той час Велике Князівство Литовське, Угорське королівство) отримали цей дарунок долі ще в XIV – XV ст. (міста Володимир-Волинський в 1324 р., Львів в 1356 р., Кам’янець-Подільський в 1374 р., Теребовля в 1389 р., Городок в 1389 р., Коломия в 1405 р. і т. д.).

Читать далее…

У Запоріжжі відбулася Перша Всеукраїнська конференція керівників козацьких ЗМІ

26 червня 2015 р. у Запоріжжі відбулася Перша Всеукраїнська конференція керівників козацьких засобів масової інформації. Її ініціаторами стали Рада Отаманів України, Запорізька обласна координаційна рада з питань козацтва за підтримки Запорізького міськвиконкому в рамках проекту «Запоріжжя – козацька столиця України». У конференції взяли участь представники від козацтва з 10 областей України. На початку зустрічі учасників вітала перший заступник голови Запорізької обласної ради Світлана Абдурахманова. Вона подякувала козацтво за активну громадську позицію, коли пліч-о-пліч воїни-козаки встали на захист України, коли на нашу землю прийшов підступний ворог.

Учасники конференції зібралися для вироблення і координації інформаційної політики козацьких видань у боротьбі із російською агресією у медіа-просторі, вирішення питань своєчасного висвітлення подій на Сході України, популяризації героїзму наших солдат та самовідданості волонтерів, заходів, що проводяться козаками,  правоохоронцями та військовими у Запорізькій, Дніпропетровській та Херсонській областях, а це операції «Перехоплення», «Дозор» та «Козацький волонтер».

Велику увагу приділили висвітленню та популяризації козацьких свят, пам’ятних дат, присвячених перемогам наших пращурів під Жовтими Водами, Конотопом, у Азовських та Чорноморських походах, вшануванню пам’яті видатних козаків – Дмитра Байди-Вишневецького, Петра Сагайдачного, Івана Сірка, Богдана Хмельницького та інших.

За словами першого заступника голови обласної координаційної ради з питань козацтва Дмитра Сухініна, конференція стала унікальним майданчиком для єднання інтелігенції, козацтва, всіх небайдужих людей заради відродження нашої культурної спадщини – могутньої зброї проти іноземних загарбників.

Під час зустрічі керівники козацьких ЗМІ обговорили завдання щодо створення та дотримання єдиних напрямків інформаційної політики козацьких ЗМІ та інтернет-ресурсів, об’єктивного та системного висвітлення культурних, політичних та воєнних подій в Україні та світі, підтримати створення комітету з питань інформаційної політики Ради Отаманів України. За підсумками конференції була оголошена резолюція, після чого відбулася церемонія нагородження козаків військовослужбовців.

«Запорожець за Дунаєм» знову на острові Хортиця!

24 червня 2015 р.

24 червня 2015 р. вихованці Дитячо-юнацької спортивної школи «Спас» з Осередку «Спас-Вихор» (Тренер: Прокопенко Василь) прийняли участь в ландшафтному театралізованому дійстві «Запорожець за Дунаєм», присвяченому Дню Конституції України.

На відкритті цього грандіозного дійства наші Спасівці виступили із показовим виступом, який не залишив байдужим жодного з глядачів. Крім того, наші вихованці прийняли участь в самій постанові, де продемонстрували неабияку витримку та готовність до виступів на великій сцені.

Глядачі були вражені неймовірно видовищним театралізованим дійством і, немов зачаровані, занурилися в славні та повчальні часи історії нашої неньки-України!

Дякуємо Організаторам та Учасникам цього незабутнього казкового дійства. Та вітаємо наших вихованців з успішним дебютом на виставі такого високого рівня!

«Запоріжжя – українське місто»

Сьогодні як ніколи Україна занурена в хвилю патріотичного піднесення. На вулицях можна побачити численну кількість людей у кольорових вишиванках, гарних струнких хлопців, що вибрили собі чуба, який символізує славного запорізького козака, що пробуджує та відроджує гени вільної, незалежної та справедливої людини. Скрізь лунають українські пісні, на око постійно впадають кольори державного прапора, від маленьких стрічок до монументальних споруд. Ці кольори об’єднують Схід і Захід в єдиному прагненні захистити власну державу.

Проросійські ЗМІ активно мусують інформацію про землі Новоросії, які за радянські часи відійшли до України. Історія свідчить, що з 1874 року на території Російської імперії такої губернії чи області не існувало.Якщо заглиблюватися в назви історичних земель, то наш край складав разом з Дніпропетровською областю спочатку Землі війська Запорозького, а з часом Катеринославську губернію.На цій території завжди етнічно переважали українці. В Олександрівському повіті за даними перепису 1857 року росіяни складали всього 2 %.

Проросійські політики очікують від населення Запоріжжя підтримки думки про історичну справедливість повернення нашої землі до складу Росії. Запорожці вирішили спростувати цей заклик і довести всім проросійськи налаштованим силам, що Запоріжжя – українське місто. Саме тому наші громадяни так активно приєдналися до всеукраїнської акції “Розмалюй своє місто”.

Спочатку сама ідея розфарбовування міст України пролунала від незалежного журналіста, громадського активіста Романа Реведжука.Головне в його ідеї, що можна показувати людям патріотизм у фарбах, у національних кольорах українського стягу, щоб вони бачили, що вони вдома, і цим самим безумовно підіймати бойовий дух народу, їхню самовпевненість та згуртованість. Своїми думками Роман вперше поділився із Денисом Антюховим, який підтримав його. Патріоти вирішили почати з Дніпрогесу, як символу об’єднання берегів Дніпра.

Десь через кілька днів розпочалася робота над проектом пофарбування огорожі Дніпрогесу з буденного сірого у яскраві патріотичні жовтий та синій кольори. Насправді отримати дозвіл на такий проект було складно, бо спочатку ніхто навіть і не міг повірити, що це таки відбудеться. Втім, таку патріотичну ідею трохи не зарубали на кореню чиновники облради, які спочатку відмовили у проведенні акції, мотивуючи це тим, що Дніпрогес – це стратегічний об’єкт, тому ніякі вільності в даному випадку просто недоречні. Та ще й ситуація у країні невідповідна, як тоді здавалося, не до дитячих забавок.

Читать далее »

Героїчна історія Запоріжжя в назвах вулиць та проспектів

 На Землі немає держави та майже жодного народу, який би не знав та не поважав свою історію. За тисячі років існування організованої в систему життя людей були й війни, відкриття наукового прогресу, великі та могутні права полководців, керівників, які залишили по собі добру панят та вдячність предкам.

 Велику роль мали й вірування соціуму цілі та завдання, які ставали перед собою народи. Все це безумовно відобразилося в літописах, спогадах, вченнях пращурів а залишилося в назвах міст, вулиць та майже в назвах держав.

В сиву давнину, наприклад, в перших високоорганізованих Акаді, Шумері, Древньому Єгипті, Персії, шанували богів та вищих керівників держави, які були символами щасливого буття народів. Про них складали священні гімни, пісні, залишали історію про їх героїчні дії на вибитих скелях, на папірусі чи цегляних табличках. Линув час, народжувалися нові центри цивілізації людства Древня Греція, Древній Рим, Священна Римська імперія, Київська Русь, Візантія та інші. Почали розвиватися філософія, точні науки, історія з’явилася на велику сцену життя воєначальників, полководців, вчених, державних діячів, лікарів та представників святої християнської церкви. Той хто залишив по собі добру пам’ять справами або вмілим керуванням, не був забутий, а його ім’я навіки стало назвою наприклад, міста – це наш любий Київ, Львів, у свій час і Константинополь, Адріанополь тощо.

Йшов час, одні імперії уходили в небуття, другі народжувалися, з’являлися республіки та державні зв’язки, не було царів та імператорів. Поняття демократії та свободи увійшло в життя багатьох націй та народів світу і вся традиція стиралася, завдяки чому ми сьогодні знаємо видатних, відважних людей.

Як історик та правник не можу не сказати про існуючи вже Світову пам’ять, про великі битви та війни залишати у назвах вулиць та проспектів. В Лондоні є Трафангарська площа, вулиця Герцога Веллінгтона переможця французів в бої при Ватерлоо. В Парижі – бульвари збудовані на місті колишніх феритифікаційних споруд, названі на честь маршалів Франції періоду Наполеона, є назви із словом Сталінград на честь перемоги над нацистами в колосальній битві у Другій Світовій війні, є площа Шарля Де Голля. В Сполучених Штатах Америки – Дж. Вашингтону, мостовий перехід в Олбані (штат Нью-Йорк), почесть Тадеуша Костюшка, хайвей пам’яті ветеранів, пам’яті Перл Харбор. В Австрії у Відні столиці держави, площа героїв на честь герцога Карла та принца Євгена Савойського.

Тож і нам, запоріжцям, настав час повернути прізвища героїв-пращурів та історичних подій на територію славетного Запоріжжя, де люди жили, маючи високу соціальну організацію багато століть тому, про що свідчать іноземці європейські ( Геродот, К. Багрянородний та арабські автори, мандрівники).

Можна використовувати систему громадського демократичного обговорення між жителями міста, необхідна рада та рекомендації фахівців, не «сказочники от истории», щоб не було наприклад вулиць ахінеї «Соловья Разбойника». Місцевій владі необхідно обов’язково почути голос козацької громади Запорізького краю. Тому що в нас є свої обґрунтовані пропозиції і люди, які об’єднались в країні в таке братство безумовно патріотично налаштовані і виконують справу не за гроші, а за покликом серця і духу.

Необхідно також проаналізувати хто на теренах нашого краю залишив особливий внесок своїми діями, чи то в бойових походах, виграючи битви чи визволяючи з полону, минулих жителів. Велике значення треба приділити й керівникам Української гетьманської держави, які були фундаторами та захисниками демократичних тенденцій, традицій в управлінні та організації суспільства, нової форми-свободи та рівності всіх перед вимогами звичаєвого права, жити без панів, рабства, релігійного гніту. Дуже добре, що Запорізький міськвиконком створив робочу групу по розвитку питань пов’язаних з вивченням та розвитком феномену козацтва і програми «Запоріжжя – столиця козацтва». Сьогодні, як ніколи актуально питання перейменування вулиць, повернення їх історичних назв – це один із краєзнавчих напрямків – фундамент народної пам’яті…

Декілька слів про ватажків козацького руху, які всесвітньо відомі їх прізвища та рання праця, для країни, це наприклад Іван Дмитрович Сірко – отаман, характерник, багаторічний учасник та керівник коша Запорізького, першопроходець в битвах з ворогами України, часові спогади про якого є в письмових історичних документах XVII століття. Не тільки наші автори, а й європейські писали про нього як видатного і легендарного діяча.

Князь Дмитро Іванович Вишневецький (Байда) – організатор, один з перших в XVIст. вів війни, отаман Запорозької січі, створив фортецю, що історично є підтвердженням. Розум, сила, талант керівника, честь а сміливість зробили з Байди героя слов’янського та майже європейського етносу. За період його дій десятки тисяч людей повернулися з полону, провели безліч штурмових та розвідальних операцій. Смерть героя за християнську православну віру та волю в наших серцях. Вишневецький – це фігура епохи, який загинув захищаючи нашу державність.

Гетьман козацтва Петро Конашевич (Сагайдачний) – керівник державного рівня полководець, стратег, борець за права православних людей, який не раз зупиняв ворожі навали. Його діяльність стане основою й головних принципів існування майбутньої козацької держави. Безперечно, воєнний прогнозу вальний розвиток в Європі без перемог Сагайдачного в XVII ст.

Необхідно поставити в цей почесний перелік й Пилипа Орлика – ім’ям якого, наприклад, названі аеропорти в Франції. Запорозький гетьман як вперше склав документ, названий, без перебільшення, Конституцією. Він, відомий у світі і поважна людина. Принципи та правила життя вільних людей були закладені задовго до Французької революції, задовго до Дідро, Вольтера, Сен Сімона та до виникнення США.

Були в нас і такі сміливці – козаки як Іван БогунМаксим КривонісІван Гонта. Залізна пам’ять про їх особисті героїчні дії, будь то визволення з полону, з рабства наших співвітчизників, чи безліч перемог у походах, захист рідної землі залишилось як в звітах командирів так і в спогадах кобзарів та козацьких місцях.

Велике значення, як світовий досвід, є й пам’ять про переможні війни та битви, а в нас їх безліч. Для свободи нашої країни велику роль відіграли битви при Жовтих водах, Хотині, Берестечку та інші, не можемо обійти і період Гайдамаччини та Коліївщини, чи морських або Чорноморських або Азовських походів, які наші пращури проводили протягом багатьох століть.

Є сенс, на наш погляд, не забути й про період Київської Русі – князів-патріотів воїнівСвятославаВолодимира-хрестителяЯрослава Мудрого. Вони багато знали та можливо, неодноразово відвідували наші краї, особливо острів Хортиця, де й було стародавня городище й порт, який мав стратегічне значення, та описані істориками та археологами сьогодення. Тому в місті, для молоді, пам’яті, справедливості та нашої честі необхідно розглянути якого можна скоріше питання перейменування вулиць, а може й повернення старих назв.

P.S. А ще дуже посміялися наші пращури, які мали гарне почуття гумору, що в нас є такі вулиця як Насосна, Радіаторна та інші.

 

Член національного союзу журналістів України,

історик козацтва

Сухінін Д.В.

Читать далее »

Запорізькі козаки зібралися в облдержадміністрації для вирішення нагальних питань

11-5 11-1

11-2 11-3

11-6 11-8

В приміщенні Запорізької облдержадміністрації відбулася Координаційна рада з питань козацтва, головуючий Сухінін Д.В. підкреслив важливість першого питання для армії обороноздатності держави та роботу по операції «Козацький волонтер». Звітував особисто від штабу та запросив отаманів доповісти конкретно з цифрами та необхідної допомоги. Виступи керівник Міжнародного союзу козаків «Запорозька Січ»,С.П.Кириченко, старійшини Федоров В.І., О.М. Барабаш, отаман ГО «Козаки Запорожці» Белан П.А., голова Ради старійшин Синьопольський І.А.

Дмитро Валентинович доручив узагальнити дані та направити в м. Київ до Генерального штабу Всеукраїнського та зарубіжного козацтва, з метою розгортання цих дій по всім областям. Також зачитав листи та грамоти на адресу ради від командирів 55-ї бригади та батальйону»Скіф» за підтримку в нелегкій бойовій роботі. Велика шана та дяка козакам-волонтерам.

Друге питання вкрай важливе для народної пам’яті, вшанування історичних перетворень та європейського рівню, які внесли велику «лєнту» в державотворення, перемагали ворогів та визволяли з полону тисячі людей. Мова йде про перейменування вулиць м. Запоріжжя та області на честь козацьких героїв. В дискусії прийняли участь історики із вченим званням (Сокульський А.Л., Сухінін Д.В.), культурологи, журналісти (Лазунін О.М., Мордовського М.М.), Пилипенко В – автор герба Запорізької області, представники газети «Запорізька Січ», отамани (Кириченко С.П., Нікіпілий М.М., В.І. Лєбєдь, старійшини Федоров В.І., О.М. Барабаш, Мельник В.М., начальник управління внутрішньої політики Зубченко О.С. Обговорювали статтю Сухініна Д.В. про нагальну проблему. Всі підкреслили важливість увіковічення в назвах вулиць таких яскравих особистостей-гетьманів та отаманів як Д.І. Вишневецький( Байда), Петро Конашевич (Сагайдачний), І.Д. Сірко, Іван Богун козак Гонта, Кривоніс та інші. Пролунало ім’я і Нестора Махна. Багато уваги було приділено й періоду Київської Русі – в ті далекі часи на славетному острові Хортиця. Також не забути про князів Святослава,Володимира хрестителя.

Була розглянута пропозиція президента федерації «Спас» О.Л. Притули про перейменування проспекту Леніна в проспект Сагайдачного.

Вирішили надати пропозиції з переліком козаків-героїв до міської ради та відповідних робочих груп.

Щодо герба м. Запоріжжя всі одноголосно висловились за обговорення цього питання на громадських слуханнях, та на конкурсній основі, демократично прийти остаточне, аргументоване рішення. Підтримано пропозицію Сухініна Д.В та Сокульського створити на базі культурно-історичного товариства «Запоріжжя козацьке» свою групу з дослідження цього питання.

В рамках ідеї міської влади «Запоріжжя – козацька столиця України» вирішили вдруге провести день вшанування перемоги славетних походів та створення фортеці князем Дмитром Івановичем Вишневецьким, за новою традицією – 7 липня, урочисто покласти квіти до пам’ятного знаку на честь героя, провести мітинг, та з молодими козаками відвідати музей міста.

Для консолідації зусиль в інформаційному просторі об’єктивного та всебічного освітлення життя та боротьби козацтва, проведення заходів, дій ЗСУ в зоні АТО за пропозицією Сухініна Д.В. провести в Запоріжжі 26 червня Всеукраїнську конференцію керівників козацьких ЗМІ. Також для тренування козаків, ознайомлення молоді із зброєю, отримання військових навичок, була обговорена та затверджена програма сумісних дій із керівником Шевченківської РСТК Бобро В.Г.

Наприкінці засідання Дмитро Валентинович поінформував раду про підготовку та направлення листів до Голови Верховної Ради України та Запорізькому міському виконавчому комітету та обласному виконавчому комітету. Заспівали гімн України, отамани закінчили раду.

Ветеран СБУ

отаман ГО «Козаки-Запорожці» 

Тризна як феномен давньої цивілізації пращурів-воїнів

Вже більше двадцяти років традиція вшанування пам’яті великих подвигів козаків Русі-України існує в Запоріжжі. Її повернули з небуття патріоти-нащадки та щорічно відзначали на овіяному легендами та славою фортеці, яка не одне століття стояла на Дніпрі, збудована Богом і людьми під назвою Хортиця.

Роками сюди приїжджали з усього світу молодь і діти, сивовусі старці та міцні чоловіки, прекрасні жінки. Туристів не перестають вражати мальовничі казкові місця природи та велич археологічних та історичних пам’яток на території острова та в музеях м. Запоріжжя, які розповідають про давні звичаї наших пращурів-переселенців, які тисячоліттями жили на цій території, мали різні назви та імена (скіфи, сармати, древні слов’яни, черкеси, козаки тощо), але любов до сім’ї, роду, рідної землі, сила духу, звитяга, бойове мистецтво мали одне глибоке й сильне коріння, завдяки чому побороти цей народ нікому не вдавалося й не вдалося.

Вивчення та збереження нашими нащадками такого великого скарбу – ідеологічної спадщини – є почесним обов’язком та окремою місією не тільки фахівців та козаків, а й усього народу.

Що ж таке «тризна», яке історичне коріння цього явища і наскільки цей сакральний обряд мав значення для тих, хто проводжав в інший світ героїв?

Тризна як частина космогонії древніх слов’ян, один з важливих обрядів, який був неодноразово описаний багатьма істориками, представниками церкви, мандрівниками минулого.

Так, наприклад, у «Повісті минулих літ» Нестор пише: «аще кто умираху, творяще тризну над ним. и по сея творяку кладу велику, и возлажахуть и на кладу, мертвеца сожьжа, и по сеи собравше кости вложах у в судину малу и оставляху на столпе на и у тех». Про смерть київської княгині Ольги, матері Святослава сказано: «Ибо заповедала Ольга не творити трызны над собою…». Нестор вказує і на те, що важливим елементом тризни було пиршество: «Повеле Ольга тризну творити. Посем седоша деревляне пити».

Про урочисте поховання воїнів та вождів, героїв битв чи взагалі поважних осіб, які мали великі заслуги перед родом, І. Котляревський вважав тризну обрядом поховання вояки, де проводилися змагання, боротьба на честь загиблого. Російський історик Соловйов вважав: « Под Тризной понимались, как видно, вообще поминки и потом преимущественно борьба в честь умершего… пир, также резание и царапание лица». На похованні вожака Атілли історик Іордан пише про те, як «лучшие всадники вокруг холма рыскали», тобто проводили кінні спортивні змагання на честь свого колишнього командира, а може й отамана…

Читать далее »

NAPA, Calif. (AP) Marshawn Lynch isn't shedding anymore light on his decision to sit during the national anthem before the Oakland Raiders' first exhibition game.Lynch declined to comment on why he chose to sit down Saturday night while the rest of his teammates stood during the anthem before a game in Arizona against the Cardinals.That left his teammates to answer for him on Tuesday after the team returned for its first practice since that game."I'm proud of him," tight end Jared Cook said. "I think it's awesome. Everybody has points of discussion after what Charles Woodson Jerseys happened in Charlottesville just the night before. I think it's important for men in our position to step up and speak on unnecessary situations we find ourselves in as minorities in this country. That's why I'm proud of him."Cook said he hadn't talked to Lynch about his stance and didn't know what specifically he was protesting. Other players who have declined to stand for the anthem have been much more open about their reasons, starting with former San Francisco quarterback Colin Kaepernick, whose protest last year over police brutality and racial oppression made it a major issue in the NFL."We didn't talk to Latavius Murray Jerseys him," Cook said. "I don't know his intentions. I don't know what he wanted to do by it. But I know that guys like Colin Kaepernick have become my favorite football players for doing it."Kaepernick is not on a team this season but the issue remains with Seattle Seahawks defensive lineman Michael Bennett and Lynch both sitting for the anthem last weekend.Bennett has been vocal about Khalil Mack Jerseys his reasons why, citing social injustice. He said his decision was solidified by the violence last weekend surrounding a white supremacist rally in Charlottesville, Virginia, that included the death of a young woman who was struck by a car deliberately driven into a group of counter-protesters.Cook said he has considered an anthem protest in the past and does not rule out doing one this season."As far as the future goes, I don't know. Bruce Irvin Jerseys I don't know," he said. "I know I feel uneasy about the situation going on in this country and have been for Derek Carr Jerseys a while."Raiders coach Jack Del Rio said last season that players should protest on their own time instead of when they are representing the organization.