На честь Гетьмана Війська Запорозького, керівника козацької держави Івана Степановича Мазепи

25 липня 1687 року Івана Степановича Мазепу було обрано на вищу посаду козацької держави. Він став Гетьманом України, очолив Військо Запорозьке та надав можливість українцям майже довгі для свого часу двадцять років жити у відносному мирі та спокої. Про особисте життя його дуже багато написано різних речей, про Північну війну та непрості рішення як політика, дипломата та полководця теж. Багато матеріалів ще взагалі не знайдено та не вивчено.
Але молоді та сучасному козацтву, важливо пам»ятати про той величезний внесок, який зробив Іван Степанович у розбудову країни. На жаль й сьогодні немає потужних наукових розробок щодо організації державного управління, містобудування та розширення впливу православної церкви на теріторії догочасної України. Хочу підкреслити, що заможних козаків серед старшини було багато й до й після Гетьмана Мазепи, але, як професійний історик та державник — науковець можу сказати, що далеко не всі були охочі будувати в різних містах та селищах таку величезну кількість храмів, монастирів, соборів, та інших релігійних закладів.
В той час коли в Європі йшли криваві війни, а Україна знову опинилася перед перспективою розділення та знищення, талант Івана Мазепи як державного діяча дозволив не тільки зрозуміти необхідність допомоги православ»ю, але самому, за свій кошт займатися доброю справою, що дала результати через п»ть чи десять років зміцнивши націю. Другий важливий аспект це створення справжнього, нормально ( наскількі це було можливо в ті часи ) функціонувавшого державного апарату, що теж робить йому честь. Тому що управління величезною теріторією, відсутність засобів зв»язку, складна соціально-економічна та військово-політична ситуація унеможливлювали керівництво як сьогодні ми розуміємого його. Багато залежало від рівня відповідальності особистостей та рівня культури козацької громади, що стародавніми традиціями пращурів приймала, затверджувала та контролювала дії сотників, полковників, обозних, бунчужних, писарів. тощо.  А ще була адміністрація у великих містах, де теж говорячі сучасною мовою було дуже багато проблем та протиріч пов»язаних з торгівлею, промислом, владою, податками та громадськими справами. На жвль, сьогодні маємо достатню кількість критичних, не наукових публікацій про начебто створення козацької арістократії та привілеїв. Такі автори забувають про контекст, історичний період, відсутність при владі альтруїстів ( в Європі теж ) та існування більш жорстокішої системи під назвою «самодержавие» на півночі та абсолютизм на заході, про Османську імперію, впевнений, говорити не треба.
Як що оцінювати Мазепу — державного керівника та фундатора системи управління країною в тих умовах, висновок буде однозначний. Такої широкої ,тогочасної демократії далеко не кожна країна мала. Порівняльний аналіз найкращій метод у наукових дослідженнях. 
Також з великою повагою до Гетьмана Мазепи можно відноситися й завдяки масштабній та серйозній роботі щодо поширення освіти серед населення. Хотілося б бачити на полицях книжкових магазинів також наукові праці з цього питання, а в системі електронниз ЗМІ виступи кандидатів та докторів — істориків, фахівців з питань освіти, представників Академії наук України. За двадцять років розвитку держави було створено багато учбових закладів. Тисячи українців мали змогу отримати освіту та продовжити за кордоном. Для цього створювалися умови. Сам Іван Степанович мав на ті часи блискучу освіту ( Київо-Могилянський колегіум, потім єзуїтський колегіум у Варшаві ) , знав декілька мов, подорожував Німеччіною, Францією та іншими країнами. Певний час провів при дворі польського короля Яна Казіміра.  Далі він сам отримав величезний досвід військово-державницької та дипломатичної роботи. Він не був вискочкою, а зацікавленість в ньому, як в людині всебічно готової для такої серйозної та відповідальної роботи як Гетьманська булава, з боку потужних геополітичних груп ще раз працює на його авторітет та цінність цієї незвичайно  обдарованої людини. А він зміг працювати на різних посадах з різними по характеру та світогляду гетьманами  довгі роки.  Люди, хто має достатній досвід керівника високого рівня добре знають як це важко. А він зміг і це теж перемога сили волі та інтелекту. 
Як козак та сильна людина на вівтар незалежності країни він поклав саме дороге, що є в кожного чоловіка — своє життя. Іван Степанович служив інтересам України так як їх розумів. Заклавши міцний фундамент майбутнього заможного життя в країні, створивши можливості для подальшого розвитку вітчизняних державників, митців, промисловців, підприємців, освятян та християнської православної церкви, на жаль не був оцінений в ті часи. 
Дуже добре, з точки зору, глобальної геополітики, нашого сучасного життя, майбутніх поколінь українців, що ім»я великої людини не забуто, його діяльність позитивно оцінена в країні та світі, наукові пошуки тривають, а ми маємо змогу пишатися своїми співвітчизниками, новатроами та героями.
Всіх вітаємо з відкриттям пам»ятнику Івану Степановичу Мазепі в м. Коломак та 330-тридцятою річницею обрання Гетьманом України.
 
З повагою,
автор книг, військовий історик, кандидат наук з
державного управління                                                                           Дмитро Сухінін ( Гора )
 
Запоріжжя, обласний оперативний штаб
козацького патріотичного руху опору,
26 липня 2017 року
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий

*

NAPA, Calif. (AP) Marshawn Lynch isn't shedding anymore light on his decision to sit during the national anthem before the Oakland Raiders' first exhibition game.Lynch declined to comment on why he chose to sit down Saturday night while the rest of his teammates stood during the anthem before a game in Arizona against the Cardinals.That left his teammates to answer for him on Tuesday after the team returned for its first practice since that game."I'm proud of him," tight end Jared Cook said. "I think it's awesome. Everybody has points of discussion after what Charles Woodson Jerseys happened in Charlottesville just the night before. I think it's important for men in our position to step up and speak on unnecessary situations we find ourselves in as minorities in this country. That's why I'm proud of him."Cook said he hadn't talked to Lynch about his stance and didn't know what specifically he was protesting. Other players who have declined to stand for the anthem have been much more open about their reasons, starting with former San Francisco quarterback Colin Kaepernick, whose protest last year over police brutality and racial oppression made it a major issue in the NFL."We didn't talk to Latavius Murray Jerseys him," Cook said. "I don't know his intentions. I don't know what he wanted to do by it. But I know that guys like Colin Kaepernick have become my favorite football players for doing it."Kaepernick is not on a team this season but the issue remains with Seattle Seahawks defensive lineman Michael Bennett and Lynch both sitting for the anthem last weekend.Bennett has been vocal about Khalil Mack Jerseys his reasons why, citing social injustice. He said his decision was solidified by the violence last weekend surrounding a white supremacist rally in Charlottesville, Virginia, that included the death of a young woman who was struck by a car deliberately driven into a group of counter-protesters.Cook said he has considered an anthem protest in the past and does not rule out doing one this season."As far as the future goes, I don't know. Bruce Irvin Jerseys I don't know," he said. "I know I feel uneasy about the situation going on in this country and have been for Derek Carr Jerseys a while."Raiders coach Jack Del Rio said last season that players should protest on their own time instead of when they are representing the organization.