ПРОДОВЖУЄМО ТЕМУ ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКИХ МІСТ

ПРОДОВЖУЄМО ТЕМУ ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКИХ МІСТ
Кам»янець-Подільський — невелике місто з великою історією.
В Україні існує багато великих та не дуже міст де історія своїм корінням уходить далеко за тисячі років. Музеї, національні парки шанобливо зберігають народні скарби минулих часів. Неповторні та неперевершені, створені «золотими руками» талановитих майстрів, архітекторів, важким трудом пересічних мешканців сьогодні представляють колосальний інтерес для істориків, етнографів, краєзнавців, всіх хто з великою повагою відноситься до таких фундаментальних основ формування світогляду як шанування пам»яті прадідів, збереження традицій, вивчення такої важливої для кожної порядної людини теми як культурна спадщина та історія, передачі наступним поколінням не тільки інформації про колишні події, які самим вдалося знайти, а й свого внеску в розбудову нашої держави. Ще до початку драматичних подій на Майдані, Революції Гідності та фактичної збройної оборони та захисту України від окупантів та агресорів ми — запорозькі козаки, на запрошення побратимів з інших міст щорічно мандрували багатокілометровими шляхами до областей та місцевості де століттями зберігалися споруди та предмети, що мають для всіх патріотів священне значення бо є свідками подій в історії Європи, що часто кардинально впливали на майбутнє цілих народів. Буваючи в місцях сили духу, де енергетика настільки сильна, що часто дозволяє уявити чи побачити у стані незвичайно сильного враження як наші пращури героїчно захищали рідну землю, будували храми, йшли в переможні походи, рятували рідних від воргів. займалися мистецтвом, науками, державним управлінням або дипломатією. В попередніх статтях цієї рубрики ми вже віддали шану Чегрнігіву, Чигирину, писали про рідну столицю — Київ та серце козацької вольниці-місце першої Січі-Запоріжжя. Сьогодні мова піде про заслужене, стародавнє, овіяне легендами місто-фортецю, місто-культурної та сакральної сили, один з центрів стародавньої влади Київської Руси-України. Це — Кам»янець-Подільський.
Дякувати Богу, ми декілька разів мали честь побувати в цьому прекрасному культурному центрі де історія починається багато тисяч років тому, а за деякими відомостями соцільна організація відома в період панування Трипільської культури ( великого поселення до 5-ти тисяч років тому, з наявністю розписаного посуду,різців, крем»яних ножів, прекрасних зразків глиняної мініатюрної скульптури тощо ),є рештки знаряддь доби піздньої бронзи, та високорозвинута теріторія черняхїівської культури, з часів Римської імперії знайдено багато монет. що доказує теорію активної та успішної господарської тогівельної діяльності. Важливо для нас, нащадків, документальність доказаного факту існування у слов»ян уличів та тиверців які згодом дішли віщої форми на той час — створення князівства, яке входило до Київської Руси-України. Це період за різними оцінками почався з другої половини першого тисячоліття після Р.Х. та наприкінці двонадцятого століття н.е. місто вже знаходилося у складі Галицько-Волинського князівства.
На жаль писемних джерел збереглося небагато, але сьогодні викликають сумніви та вимагають додаткових досліджень висновки деяких науковців про золотоординський період життєдіяльності Кам»янця-Подільського. Дуже дивно, наприклад, що одного з керівників Подільського улусу звали Дмитро, а Батий був монгольським ханом, а не Батькою з інших давньоруських земель, всі версії треба ще раз ретельно перевіряти з причин довготривалої навмисної заполітизованої імперської та радянської історії. Мене дивує, що Нестор в «Повісті временних літ» писав про паганих, а не про монголо-татарське так зване іго. Але справа в тому, що декілька десятиліть в порівнянні з віками існування українців-русів на цих землях яскраво свідчать про наявність в Європі величезної міцної, на той час передової держави, що поділяла політичну владу з Священною Римською імперією германської нації та Візантією. А система влади з демократичним устроєм — Віче, князівська влада, повага до духовенства, використання «Руської правди» створили всі умови для існування в місті світового рівня культури, торгівлі, примислів та ремісництва. Будувалися православні християнські храми. Час йшов і блискавична перемога русько-литовських військ під Синіми водами у 1362році над Ордой, битвою, яка не зайняла поки що свого почесного місця за величезним значенням та вирішальними довготривалими наслідками, завдяки чому Поділля стало частиною Великого князівства Литовського під керівництвом князів Коріатовичів — родичів керманича Литовсько-руського князівста Ольгерда. Хочу звернути увагу читача на фактичне існування міста та всієї теріторії в умовах правового, ідеологічного, культурного, військово-політичного середовища де домінували традиції та звичаї Київської Руси-України, навчання, спілкування, мистецтво та громадська, господарча діяльність продовжили свій генезис, як частки великого спільного давньослов»янсько-українського глобального для тих часів проекту продовження державотворення. Як фахівцю, науковцю мені цікаво було отримати інформацію про отримання в далекому 1374 році громадою міста Грамоти на самоврядування (муніціпальне управління, судочинство, містоюудування) як підтвердження
наявності величезних гуманітарних можливостей міста та підтримки загальної європейської традиції навідміну від золотоординських порядків північного сусіду — Московії.
Не дивно, що переважна частина населення було руським (українським), але мирно та як сьогодні модно говорити толерантно, одне до одного ставилися й предствники інших народів ( вірмени, литовці, поляки, молдовани ), які додали до колориту міста багато корисного, особливого та незвичайного. З кінця 14-го століття починається період проникнення до Кам»янця католицької віри, в 1370-му році вже діє домініканський черенечий орден, францисканці в 1378-му році засновують монастир, а Римський Папа видає буллу Олександру Кореатовичу на право заснування католицької єпіскопії. Після відомої Кревської Унії 1385-го року ( династичного союзу між Великим князівством Литовським і Польщею) та створення фактично нової величезної держави місто переживало багато «пригод», переходило від одного князя до іншого володаря, але постійно поповнювалося різними архітектурними спорудами, дворцями, соборами та замками. Мабуть складна доля, міцна сила духу, великі таланти та мужність мешканців створили таке казкове прекрасне неповторне за зовнішнім виглядом та атмосферою добра і злагоди чудове місце-Кам»янець, а герб 1374-го свідчить про дотримання давньоруської істричної християнської традиції. Багато хто хотів завоювати Кам»янець і турки і росіяни, поляки. німці. Але сьогодні як і тисячу років тому це земля України, а місто як свідок подій всесвітнього значення не тільки сивої давнини, а двадцятого століття коли ,наприклад. тут знаходилася столиця УНР (з 22 березня 1919-го по листопад 1920-го років) де перебував Головний отаман Симон Петлюра, здобували перемоги та сміливо воювали з ворогами Петро Сагайдачний, Іван Богун, Богдан Хмельницький, Петро Дорошенко, Максим Залізняк, у в»язниці перебував знаменитий звитяжний борець за народну волю Устим Кармелюк.
Бурхлива військуово-політична історія, зміни влади, війни, вплив різних релігійних конфесій, революції, національно-визвольна боротьба. незламний форпост духовної сили та вагомої культурногї спадщини зробили позитивну справу. Сьогодні Кам»янець-Подільський моде пишатися величезною фортецею з фантастичними баштами, кріпкими стінами, підземними переходами, що витримала не одну навалу та зберігла життя тисяч людей та дух середньовіччя. Всім обов»язково побувати в Старому місті з замковим комплексом нідерландської школи, збудований в сімнадцятому столітті. Висококласно виконана панорама оборони замку від турків в 1672 — му році. Вас зацікавлять каземати та експозиції легкої метальної зброї, кімната з приладами для тортур середньовічча, а вночі, особливо влітку. пройтися по фортеці — це все рівно, що повернутися в часи казкової давнини. Без відвідання одного з самих старих будівель міської Ратуши та огляду документів, величезної колеції монет та інших прекрасних речей важко буде відчути колорит міста. Обов»язково з фотоапаратом та фотокамерою раджу пройтися по священним та неповторним Тринитарському костелу, Крестовоздвіженській церкви, Свято-Георгієвському кафедральному собору, Монастирю пресвятої Трійці, побувати на стародавніх кладловищах, відвідати шикарну будівлю (палац) Потоцьких. Для тих хто не був в Італії хочу сказати, що декілька вулиць спроектованих європейськими майстрами дуже нагадують цю країну та привертають увагу своєю архітектурною незвичайністю, вражають красою симетрії, пропорціями та витончинністю аристократичного стилю періоду українського барокко. Смак високопрофесійно приготовленої приготовленої кави з багатьма придумками та неповторними рецептами, великий вибір тистечок, гарно та по-різному оформлені ресторани та кафе органічно доповнюють отримані від екскурсій та великолепних піших прогулянок з міцевими обізнаними гідами загальне враження від побаченого. Що мене також приємно здивувало, це проведення різноманітних міжнародних культурно-історичних заходів, фестивалів, реконструкцій битв та переможних походів, спільна ділова творча співпраця місцевої мерії з громадськістю, козацькими організаціями, митцями, науковцями. Завдяки існуючим програмам місто отримує непогані фінанси від туристів та всіх хто з повагою ставиться до героїчного минулого. Думаю нам треба врахувати досвід колег, безумовно і в цьому році з молоддю відвідати Кам»янець, але самим також створити Програму «Запоріжжя-світова духовна столиця козацтва».
З повагою,
Заступник голови КРК ЗОДА,
військовий історик, автор книг,
головний редактор-засновник
альманаху «Українське патріотичне козацтво» Дмитро Сухінін (Гора).

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Оставить комментарий

*

NAPA, Calif. (AP) Marshawn Lynch isn't shedding anymore light on his decision to sit during the national anthem before the Oakland Raiders' first exhibition game.Lynch declined to comment on why he chose to sit down Saturday night while the rest of his teammates stood during the anthem before a game in Arizona against the Cardinals.That left his teammates to answer for him on Tuesday after the team returned for its first practice since that game."I'm proud of him," tight end Jared Cook said. "I think it's awesome. Everybody has points of discussion after what Charles Woodson Jerseys happened in Charlottesville just the night before. I think it's important for men in our position to step up and speak on unnecessary situations we find ourselves in as minorities in this country. That's why I'm proud of him."Cook said he hadn't talked to Lynch about his stance and didn't know what specifically he was protesting. Other players who have declined to stand for the anthem have been much more open about their reasons, starting with former San Francisco quarterback Colin Kaepernick, whose protest last year over police brutality and racial oppression made it a major issue in the NFL."We didn't talk to Latavius Murray Jerseys him," Cook said. "I don't know his intentions. I don't know what he wanted to do by it. But I know that guys like Colin Kaepernick have become my favorite football players for doing it."Kaepernick is not on a team this season but the issue remains with Seattle Seahawks defensive lineman Michael Bennett and Lynch both sitting for the anthem last weekend.Bennett has been vocal about Khalil Mack Jerseys his reasons why, citing social injustice. He said his decision was solidified by the violence last weekend surrounding a white supremacist rally in Charlottesville, Virginia, that included the death of a young woman who was struck by a car deliberately driven into a group of counter-protesters.Cook said he has considered an anthem protest in the past and does not rule out doing one this season."As far as the future goes, I don't know. Bruce Irvin Jerseys I don't know," he said. "I know I feel uneasy about the situation going on in this country and have been for Derek Carr Jerseys a while."Raiders coach Jack Del Rio said last season that players should protest on their own time instead of when they are representing the organization.